Výběrové řízení na dodávku koncertního křídla pro Měšťanskou Besedu v Plzni

V roce 2005 jsme se zúčastnili a vyhráli výběrové řízení na dodávku koncertního křídla pro Velký sál Měšťanské Besedy v Plzni. Pro tyto reprezentativní prostory, a vzhledem k náročným požadavkům široké obce umělců zde koncertujících, jsme vybrali koncertní křídlo STEINWAY & SONS Model D (Hamburg D-274). Zde je subjektivní hodnocení tohoto skvělého nástroje dodavatelem:

Firma Steinway & Sons je v současnosti nejvýznamnější výrobce koncertních křídel na celém světě. Značka Steinway & Sons je celosvětově uznávaná a řadí se mezi pomyslnou špičku mezi klávesovými nástroji. Technologie výroby, používané materiály a bohaté zkušenosti získané mnohaletou praxí, jsou zárukou vždy přesných a dokonalých nástrojů s vytříbenou kvalitou zvuku.

Dokladem o kvalitě značky Steinway & Sons je i fakt, že uznávaní profesionální umělci dávají přednost právě této značce před ostatními.

Koncertní křídlo Steinway & Sons model D-274 představuje nejvyšší modelovou řadu této značky. Tento nástroj, splňující nejvyšší požadavky na kvalitu přednesu, je vhodný především pro hru v koncertních halách. I přes vyšší pořizovací cenu je značka Steinway & Sons neustále vyhledávaným sortimentem. Jeho kvalita a hodnota věkem významně neklesá.

Z osobních zkušeností s nástroji Steinway & Sons, které jsem vlastnil ve své firmě v průběhu posledních několika let, mohu říci, že zpracování všech nástrojů bylo na vysoké kvalitativní úrovni a nástroje byly výborně zvukově vyvážené.

Ve Všerubech 20. října 2005
Jan Drnek

Referenční dopis spolupracující společnosti ze Španělska

Rád bych s potěšením prohlásil, že známe pana Drnka a obchodujeme s ním a firmou Piano Servis po léta a shledali jsme ho velmi spolehlivým, profesionálním a velice zodpovědným. V průběhu posledních let, kdy jsme od něj zakoupili mnoho pian a koncertních křídel, jsme se rozhodli dát mu plnou důvěru a spoléhat se na to, že najde v jakékoli situaci způsob, jak nám poskytne, cokoli slíbil, a učiní tak velmi profesionálně. V současné době máme na cestě od něj zásilku s 23 piany a jako kdykoli předtím zařídil a vykonal vše k naší plné spokojenosti. Doporučuji ho vřele v jakékoli věci týkající se pian a koncertních křídel. 

Referenční dopis spolupracující společnosti z Izraele

Potvrzuji, že naše společnost je v obchodním vztahu s panem JANEM DRNKEM a jeho společností PIANO SERVIS od roku 2000. Během těchto 5 let jsme od něj zakoupili přes 200 pian, včetně dvou koncertních křídel STEINWAY & SONS model „D.“Prohlašuji, že jsme zcela spokojeni s poskytnutými službami, a to jak z technického, tak z obchodního hlediska a že jsme přesvědčeni, že od něj budeme piana a pianina i v budoucnosti nakupovat.

Parametry dodaného koncertního křídla STEINWAY & SONS Model D (Hamburg D-274)

Technické údaje a vybavení

Rozměry klavíru

Výška

 

Délka

8‘ 11-3/4“ (274 cm)

Šířka

61 ¼“ (156 cm)

Hloubka

 

Čistá hmotnost

990 liber (480 kg)

 

Plášť klavíru

Skříň

Povrchová úprava eben nebo dýha Crown Jewel Collection

Blok klaviatury

Středový řez topol – křížené pruhy, přední část dýha

Sloupky

Bříza, pov. úprava eben

Nohy

Bříza, pov. úprava eben, bříza a ořechová dýha, brzdy

Povrch

Silný lak po celém povrchu, celý ručně leštěný

Hardware

Masivní mosaz; leštěná a lakovaná.

Nástroj

Rám
Vyroben celý z tvrdého javoru 18 vrstev, spojité ohýbání, vnitřní i vnější tvoří jednotný rám, nepřekonatelná pevnost a stabilita. Tloušťka 3 ¼“ (8,26 cm)

Vzpěry

5 ze smrkového masivu o objemu 0,52 krychlového palce (66,400 cm3). Smrk zaručuje tahovou pevnost při nízké váze. Vzpěry jsou k rámu připevněny javorovými čepy a tak poskytují jednotný homogenní základ, na kterém je vystavěn celý tonální systém. Výškový zvon, připevněný k rámu pod obloukem vysokých drží desku pevně na místě pomocí ocelového šroubu. Vroubkovaný ocelový okraj drží konce vzpěr pevně na příčném trámci, což zaručuje stálou polohu rámu.

Količník

Patentovaný systém Hexagrip; klížený ze sedmi dílů středových řezů tvrdého javoru. Struktura je rovnoměrná, jednotlivé vrstvy v postupných úhlech 45 nebo 90° vedou vlákna rovnoměrně po obvodu ladicích kolíčků, aby byla zajištěna maximální pevnost sevření. Výsledkem tohoto výjimečného systému je hladký torzní chod ladicích kolíčků, lepší držení oproti masivnímu dřevu a stabilní ladění piána po delší dobu.

Rezonanční deska

Vyrobená jako rezonanční desky houslí, zaručuje lehkou a vyrovnanou reakci v celém rozsahu. Je vyrobena tak, že ve středu má tloušťku 9mm a směrem k rámu a plášti se ztenčuje na 6mm, kde je opatřena DVOJITOU KORUNOU. Tento systém umožňuje volný pohyb, přitom se ale deska chová jako jednolitý celek a dokáže vytlačit větší objem vzduchu a tak vytváří bohatší a delší dozvuk tónů. Na rezonanční desku se užívá výhradně středový řez smrku s hustými lety, dřevo, které vykazuje výjimečnou stabilitu a rezonanci.

Žebra

Vyrobená z odolné, pryskyřičnaté borovice cukrové, zajišťují pevnou a trvalou podporu ukotvení strun na rezonanční desku. Konce žeber jsou ručně usazovány na svá místa a doslova jsou uzamykána do velmi důležité koruny rezonanční desky.

Kobylky

Výšky: Svisle klížený tvrdý javor s vrškem z masivu z tvrdého javoru; hoblované na patřičnou výšku, pokryté grafitem, vrtané a ručně drážkované, aby přesně vedly jednotlivé struny. Systém je odolný proti štípání. Basy: Navazují na výšky. Javor, připevněný kolíčky, lepidlem a vruty k rezonanční desce.

Vedení strun

Vrchem; kombinované svorky; duplex vpředu i vzadu. Tah: 45,373 liber. (20 418kg)

Litinový rám

Tvrdá šedá litina; pilovaná, ručně broušená a lepená; pokrytá bronzem a lakovaná.

Ladicí kolíčky

Prvotřídní kalená ocel s nerezovými poniklovanými hlavičkami.

Struny:
VÝŠKY: Dvanáct celých a jedna poloviční ze švédské oceli odolné v tahu. BASY: Jádro ze švédské oceli ovinuté čistou mědí. Nejdelší (od svorky ke kobylce): 79 ¼“ (201 cm)

Kladívka:
18,5 libry (8,39 kg) prvotřídní vlněná krycí plsť na prvotřídní vlněné spodní plsti, ošetřená, aby odolávala hmyzu a vlhkosti. Tlakově vyztužená drátky, aby si udržela původní tvar. Tvrdé březové hlavičky. Vřetena z výběrového houževnatého javoru.

Dusítka:
Podélně stříhaná vlna s účinným tlumícím efektem. Trvanlivé javorové hlavice.

Mechanika:
Součástky ze světlého středového řezu z javoru jsou kryté vlněnou tkaninou speciálně upravenou pro mechaniky, aby se snížilo tření. Díly jsou ukotveny kolíčky z tvrdého javoru uloženými v nepoddajných bezešvých mosazných trubicích a tak umožňují přesné a stabilní seřízení. Exkluzivní jednoduché fosfor-bronzové odpružení poskytuje trvalou jiskřivou odezvu na dotek. Je speciálně navržená, aby poskytovala o 14%rychlejší reakci při hře fortissimo a o 6% rychlejší reakci při pianissimu, pomocí výjimečné kombinace užití ložisek půlkulaté vyvažovací lišty a strategicky umístěného vedení kláves.

Klávesy:

Bavorský smrk, jednotlivě vyvažované. Povrch odolný proti praskání a tvoření skvrn na bílých klávesách, jemně broušené černé klávesy s ebenovou povrchovou úpravou. Tvrdá, trvanlivá lipová lůžka podpírají klávesy na vyvažovací liště a umožňují maximální sílu tónu při každém úderu. Nejdelší: 24 ½“ (62,2 cm).

Uložení klaviatury:
Vyrobené z lišt stabilního středového řezu smrku. Vodorovné lišty jsou volně spojené drážkami, jejich konce jsou napevno zapuštěny do lišt vertikálních a tak dovolují odvětrání vlhkosti a zároveň poskytují prostor pro práci dřeva. Střed přední části má korunu provedenou kontrastně vůči rámu mechaniky s reverzní korunou, aby mu přesně odpovídal. Tento systém umožňuje větší pohyb kláves a brání „pleskání“ při důrazné hře. Velké javorové čepy poskytují dobrou základnu pro osazení mosazných šroubů regulujících dohmat. Tloušťka: 1-3/4“ (4,45cm).

Pedály:
Těžká masivní mosaz. Una corda, sostenuto a full sostenuto